Cinemoose.com Subscribe to my feed

 

Online Marketing
Add blog to our blog directory.

Beginning a week of Oscar coverage here at Cinemoose.com, here is a list of the winners from 80th Annual Academy Awards honoring movies released in the year 2007.

Best Picture

No Country For Old Men

 

No Country For Old Men

Nominees:
Atonement
Juno
Michael Clayton

There Will be Blood

Best Director

Joel and Ethan Coen

Joel and Ethan Coen for No Country For Old Men

Nominees:

Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood
Tony Gilroy for Michael Clayton
Jason Reitman for Juno
Julian Schnabel for The Diving Bell and the Butterfly

Best Original Screenplay

Juno

 

Juno by Diablo Cody

Nominees:

Lars And The Real Girl by Nancy Oliver
Michael Clayton by Tony Gilroy
Ratatouille by Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
The Savages
by Tamara Jenkins

Best Adapted Screenplay

No Country For Old Men

 

No Country For Old Men by Joel and Ethan Coen

Nominees:

Atonement by Christopher Hampton
Away From Her by Sarah Polley
The Diving Bell and the Butterfly by Ronald Harwood
There Will Be Blood by Paul Thomas Anderson

Best Actor

Daniel Day Lewis

 

Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

Nominees:
George Clooney for Michael Clayton
Johnny Depp for Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street
Tommy Lee Jones for In the Valley of Elah
Viggo Mortensen for Eastern Promises

Best Actress

Marion Cotillard

 

Marion Cotillard for La Vie en Rose

Nominees:

Cate Blanchett for Elizabeth – The Golden Age
Julie Christie for Away From Her
Laura Linney for The Savages
Ellen Page for Juno

Best Supporting Actor

Javier Bardem

 

Javier Bardem for No Country For Old Men

Nominees:

Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Phillip Seymore Hoffman for Charlie Wilson’s War
Hal Holbrook for Into the Wild
Tom Wilkinson for Michael Clayton

Best Supporting Actress

Tilda Swinton

 

Tilda Swinton for Michael Clayton

Nominees:

Cate Blanchett for I’m Not There
Rube Dee for American Gangster
Saoirse Ronan for Atonement
Amy Ryan for Gone Baby Gone

Best Animated Film

Ratatouille

Best Foreign Film

Die Fälscher (Austria)

Best Cinematography

Robert Elswit for There Will Be Blood

Best Editing

Christopher Rouse for The Bourne Ultimatum

Best Art Direction

Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo for Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street

Best Costume Design

Alexandra Byrne for Elizabeth – The Golden Age

Best Makeup

Didier Lavergne, Jan Archibald for La Vie en Rose

Best Original Score

Atonement by Dario Marianelli

Best Song

Falling Slowly” by Glen Hansard, Markéta Irglová for Once

Best Sound

Scott Millan, David Parker, Kirk Francis for The Bourne Ultimatum

Best Sound Editing

Karen M. Baker, Per Hallberg for The Bourne Ultimatum

Best Visual Effects

Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood for The Golden Compass

Best Documentary Feature

Taxi To The Dark Side

Best Documentary Short

Freeheld

Best Animated Short Film

Peter & The Wolf

Best Live Action Short Film

Le Mozart des Pickpokets

Buy the Moose a cup of coffee.